Home Shop BMS/Auto Control System Damper Actuators Air Volume Control DXR2.M10PL-102B
GLB181.1E/KN-SW
GLB181.1E/KN-SW
Back to products
DXR2.E10PLX-102B
DXR2.E10PLX-102B
DXR2.M10PL-102B
Compact room automation station and actuator combination, BACnet/MSTP, 24 V, 1 DI, 2 UI, 1 AO, 4 triac, pressure sensor, 30 data points
Compact room automation stations and actuator combination for HVAC, lighting, and shading:
  • BACnet/MSTP communications
  • KNX PL-Link bus to connect sensors, actuators, and operator units (including bus power)
  • Damper Actuator 10Nm
  • USB interface for Tool
  • 30 data points
Operating voltage
AC 20.4…28.8 V, 24 V
Power consumption
58 VA
Communication
BACnet/IP , KNX PL-Link , KNX S-Mode
Universal inputs, number
2
Digital inputs, number
1
Analog outputs, number
2
Analog output, signal
DC 0…10 V
Analog output, current
1 mA
Triac output, switching voltage
AC 24 V
Triac output, switching current
0.25 A
Mounting
Directly on the damper shaft
Dimensions (W x H x D)
201 x 137 x 99 mm