Home Shop BMS/Auto Control System Damper Actuators Air Volume Control DXR2.E10PL-102B
GDB181.1GMKW1
GDB181.1GMKW1
Back to products
DXR1.M09PDZ-113/US
DXR1.M09PDZ-113/US
DXR2.E10PL-102B
Compact room automation station and actuator combination, BACnet/IP, 24 V, 1 DI, 2 UI, 1 AO, 4 triac, pressure sensor, 30 data points
Compact room automation stations and actuator combination for HVAC, lighting, and shading:
  • BACnet/IP communications
  • KNX PL-Link bus to connect sensors, actuators, and operator units (including bus power)
  • KNX S-Mode device  integration
  • Damper Actuator 10Nm
  • 2-port Ethernet switch
  • USB interface for Tool
  • 30 data points
Compare
Add to wishlist
Category: Air Volume Control
Operating voltage
AC 20.4…28.8 V, 24 V
Frequency
50/60 Hz
Power consumption
66 VA
Communication
BACnet/IP , KNX PL-Link , KNX S-Mode
Universal inputs, number
3
Triac outputs, number
4
Triac output, switching voltage
AC 24 V
Triac output, switching current
0.15 A
Mounting
Directly on the damper shaft
Degree of protection
IP20
Dimensions (W x H x D)
201 x 137 x 82 mm