Home Shop BMS/Auto Control System Damper Actuators Air Volume Control DXR2.M10PLX-102B
GLB164.1E
GLB164.1E
Back to products
GDB181.1EMMO
GDB181.1EMMO
DXR2.M10PLX-102B
Compact room automation station, BACnet/MSTP, 24 V, DIN housing, 1 DI, 2 UI, 1 AO, 4 triac, pressure sensor, 60 data points
Compact room automation stations for HVAC, lighting, and shading:
  • BACnet/MSTP communications
  • KNX PL-Link bus to connect sensors, actuators, and operator units (including bus power)
  • USB interface for Tool
  • 60 data points
Operating voltage
AC 20.4…28.8 V, 24 V
Power consumption
58 VA
Communication
BACnet/MSTP , KNX PL-Link
Universal inputs, number
2
Digital inputs, number
1
Analog outputs, number
1
Analog output, signal
DC 0…10 V
Analog output, current
1 mA
Triac output, switching voltage
AC 24 V
Triac output, switching current
0.25 A
Mounting
Wall mounting
Dimensions (W x H x D)
201 x 137 x 99 mm