Home Shop BMS/Auto Control System Sensors Flow QVE1902.020
QVE1902.015
QVE1902.015
Back to products
QVE1902.020
Flow switch for liquids in piping DN 20
For monitoring the flow of liquid medium in HVAC plants
Additional info
Maximum switching capacity AC 26 VA, DC 20 W
Compare
Add to wishlist
Category: Flow
Technical Specifications
Digital output, switching voltage
230 V; 48 V
Digital output, switching current
1 A
Connection cable
0.5 mm²; 1.5 m
Type of fixing
Thread
Connecting thread
G ¾”
Digital outputs
Potential-free
Medium temperature
-20…100 °C
Ambient temperature, operation
0…70 °C