Home Shop GGA326.1E/12
GNA326.1E/10
GNA326.1E/10
Back to products
GGA126.1E/12
GGA126.1E/12
GGA326.1E/12
Actuator for fire protection dampers, AC 230 V, 2-position, 18 Nm, spring return 90/15 s, 2 auxiliary switches, shaft 12 x 12 mm
  • Rotary type
  • 2-position
  • Spring return to failsafe position
  • Fixed auxiliary switches for switching points 5 ° and 80 °
  • Rigid connection between actuator and damper square shafts (12×12)
  • Manual setting
  • Position indicator
  • Robust, lightweight all metal housing made from die-cast aluminium and 0.9 m connecting cable
  • Degree of protection: Actuator IP54
Technical Specifications
Torque
18 Nm
Air damper area
2.5 m²
Angular rotation
90°
Power consumption
8 VA, 6 W, Quiet power: 4 W
Positioning time
Open:90 s, Close:15 s
Connection cable
Supply: 2 x 0.75 mm² / auxiliary switch: 6 x 0.75 mm²
Positioning signal
2-position
Degree of protection
IP54
Ambient temperature, operation
-20…50 °C
Medium temperature
-32…50 °C
Ambient humidity, operation
95 % r.h.
Dimensions (W x H x D)
71 x 280 x 100 mm
Operating voltage
AC 230 V
Shaft linkage
12 x 12 mm