Home Shop BMS/Auto Control System Damper Actuators Fire Protection GNA326.1E/10
GNA166.1E/T12
GNA166.1E/T12
Back to products
GGA326.1E/12
GGA326.1E/12
GNA326.1E/10
Actuator for fire protection dampers, AC 230 V, 2-position, 9 Nm, spring return 90/15 s, 2 auxiliary switches, shaft 10×10 mm
  • Rotary type
  • 2-position
  • Spring return to failsafe position
  • Fixed auxiliary switches for switching points 5 ° and 80 °
  • Rigid connection between actuator and damper square shafts (8×8, 10×10, 12×12, 15×15)
  • Manual setting
  • Position indicator
  • Robust, lightweight all metal housing made from die-cast aluminium
and 0.9 m connecting cable
  • Degree of protection:
Actuator IP54
Additional info
The 2 final figures of the classification correspond to the square of axis in mm
Summary
* Tf1: outside the duct 72 °C or
Tf2: inside the duct 72 °C
Torque
9 Nm
Power consumption
7 VA, 4.5 W
Positioning time
Open:90 s, Close:15 s
Connection cable
Supply: 2 x 0.75 mm² / auxiliary switch: 6 x 0.75 mm²
Positioning signal
2-position
Ambient temperature, operation
-20…50 °C
Medium temperature
-32…50 °C
Ambient humidity, operation
95 % r.h.
Dimensions (W x H x D)
63 x 200 x 81 mm
Operating voltage
AC 230 V
Shaft linkage
10 x 10 mm