Home Shop BMS/Auto Control System Damper Actuators Fire Protection GGA126.1E/C10
GGA126.1E/12
GGA126.1E/12
Back to products
GGA126.1E/C12
GGA126.1E/C12
GGA126.1E/C10
Actuators for fire protection dampers
  • Spring return to failsafe position
  • Temperature monitoring unit (for 72 °C)
  • Fixed auxiliary switches for switching points 5 ° and 80 °
  • Rigid connection between actuator and damper square shafts (10 x 10, 12 x 12)
  • Manual setting
  • Position indicator
  • Degree of protection: Temperature monitoring unit IP54 / Actuator IP54
Torque
18 Nm
Power consumption
7 VA, 5 W
Connection cable
Supply: 2-wire 0.75 mm²; Auxiliary switch: 6′-wire0.75 mm²
Ambient temperature, operation
-20…50 °C; -4…122 ºF
Medium temperature
-32…50 °C
Ambient humidity, operation
95 % r.h.
Dimensions (W x H x D)
100 x 264 x 71 mm
Operating voltage
AC 19.2…28.8 V, 24 V, DC 19.2…57.6 V
Shaft linkage
10 x 10 mm