Home Shop BMS/Auto Control System Damper Actuators Fire Protection GRA126.1E/12-SBI
GRA126.1E/C12
GRA126.1E/C12
Back to products
GRA126.1E/12A
GRA126.1E/12A
GRA126.1E/12-SBI
Actuator for fire protection dampers, AC/DC 24 V, 2-position, 4 Nm, spring return 90/15 s, 2 auxiliary switches, shaft 12 x 12 mm
  • Spring return to failsafe position
  • Temperature monitoring unit (for 72 °C)
  • Fixed auxiliary switches for switching points 5 ° and 80 °
  • Rigid connection between actuator and damper square shafts (12×12)
  • Manual setting
  • Position indicator
  • Robust, lightweight all metal housing made from die-cast aluminium and 0.9 m connecting cable
Torque
4 Nm
Power consumption
5 VA, 3.5 W
Connection cable
Supply: 2-wire 0.75 mm²; Auxiliary switch: 6-wire0.75 mm²
Ambient temperature, operation
-20…50 °C
Medium temperature
0…72 °C
Dimensions (W x H x D)
81 x 178 x 63 mm
Operating voltage
AC/DC 24 V
Shaft linkage
12 x 12 mm