Home Shop BMS/Auto Control System Damper Actuators Fire Protection GRA126.1E/C12
GRA126.1E/T12-SBI
GRA126.1E/T12-SBI
Back to products
GRA126.1E/12-SBI
GRA126.1E/12-SBI
GRA126.1E/C12
Actuators for fire protection dampers
  • Spring return to failsafe position
  • Temperature monitoring unit (for 72 °C)
  • Fixed auxiliary switches for switching points 5 ° and 80 °
  • Rigid connection between actuator and damper square shafts (10×10, 12×12)
Torque
4 Nm
Power consumption
5 VA, 3.5 W
Connection cable
Supply: 2 x 0.75 mm² / auxiliary switch: 6 x 0.75 mm²
Ambient temperature, operation
-20…50 °C
Medium temperature
72 °C
Ambient humidity, operation
95 % r.h.
Dimensions (W x H x D)
81 x 178 x 63 mm
Operating voltage
AC/DC 24 V
Shaft linkage
12 x 12 mm