Home Shop BMS/Auto Control System Damper Actuators Fire Protection GNA166.1E/T12
GRA126.1E/10
GRA126.1E/10
Back to products
GNA326.1E/10
GNA326.1E/10
GNA166.1E/T12
Actuators for fire protection dampers
  • Rotary type
  • Modulating control, 0-10V
  • Spring return to failsafe position
  • Temperature monitoring unit (for 72 °C)
  • Fixed auxiliary switches for switching points 5 ° and 80 °
  • Rigid connection between actuator and damper square shafts (10 x 10, 12 x 12)
  • Manual setting
  • Position indicator
  • Robust, lightweight all metal housing made from die-cast aluminium and 0.9
Torque
9 Nm
Power consumption
5 VA, 3.5 W
Positioning time
Open with motor: 90 s, Close with spring return: 15 s
Connection cable
Supply: 2 x 0.75 mm² / auxiliary switch: 6 x 0.75 mm²
Positioning signal
DC 0..10 V
Ambient temperature, operation
-20…50 °C
Ambient humidity, operation
95 % r.h.
Dimensions (W x H x D)
81 x 178 x 63 mm
Operating voltage
AC 24 V, DC 24…48 V
Shaft linkage
12 x 12 mm