Home Shop BMS/Auto Control System Damper Actuators Fire Protection GRA126.1E/10
GRA126.1E/12A
GRA126.1E/12A
Back to products
GNA166.1E/T12
GNA166.1E/T12
GRA126.1E/10
Actuator for fire protection dampers, AC/DC 24 V, 2-position, 4 Nm, spring return 90/15 s, 2 auxiliary switches, shaft 10 x 10 mm
  • Rotary type
  • 2-position
  • Spring return to failsafe position
  • Temperature monitoring unit (for 72 °C)
  • Fixed auxiliary switches for switching points 5 ° and 80 °
  • Rigid connection between actuator and damper square shafts (10×10)
  • Manual setting
  • Position indicator
  • Robust, lightweight all metal housing made from die-cast aluminium and 0.9 m connecting cable
  • Degree of protection: Temperature monitoring unit IP54 / Actuator IP54
Compare
Add to wishlist
Category: Fire Protection
Technical Specifications
Torque
4 Nm
Air damper area
0.6 m²
Angular rotation
90°
Power consumption
5 VA, 3.5 W
Positioning time
Open:90 s, Close:15 s
Cable length
0.9 m
Connection cable
Supply: 2 x 0.75 mm² / auxiliary switch: 6 x 0.75 mm²
Positioning signal
2-position
Ambient temperature, operation
-20…50 °C
Medium temperature
72 °C
Dimensions (W x H x D)
81 x 178 x 63 mm
Operating voltage
AC/DC 24 V
Shaft linkage
10 x 10 mm